23.04.2021
Sklep internetowy - podatki, część 1
Granice terytorialne dla handlowców w obrębie Unii Europejskiej praktycznie uległy zatarciu. Rozwój handlu elektronicznego dał sprzedawcom możliwość oferowania własnych towarów konsumentom z poza granic kraju, rozszerzając branże e-commerce na terytorium całej Unii Europejskiej.W takim przypadku dla wielu osób rozliczanie podatku od towarów i usług (VAT), biorąc pod uwagę wiele regulacji prawnych w poszczególnych państwach UE może okazać się niemałym wyzwaniem. Taka sytuacja powoduje obawy u przedsiębiorców przed działalnością międzynarodową. Jednak, aby usprawnić handel zagraniczny i ułatwić obrót towarów na terenie Unii Europejskiej zostały skonstruowane specjalne mechanizmy, które sprawiają, że rozliczanie z podatku VAT nie jest już problemem dla przedsiębiorców.
Czym jest sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju? Jakie obowiązki nakłada na przedsiębiorcę?
Definicja sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju znajduje się w art. 2 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).
Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju jest to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika VAT lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz:
podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub innego niż wyżej wymieniony podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej.
Podsumowując, o sprzedaży wysyłkowej mówimy wtedy, gdy polski sprzedawca wysyła towary do innego państwa UE, a kupującym jest podatnik lub nie-podatnik VAT, na którego nie został nałożony obowiązek rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub inny podmiot, niebędący podatnikiem.
Istotny jest tu warunek dotyczący wysyłki i transportu towarów, ponieważ sprzedaż wysyłkowa powinna być wykonywana tylko przez dostawcę lub na jego rzecz.
Niespełnienie warunku wysłania towarów przez sprzedawcę, uniemożliwia uznanie dostawy towarów za sprzedaż wysyłkową. Jeśli nabywca osobiście może odebrać towar lub zleci jego przewóz firmie zewnętrznej, a dostawca nie jest odpowiedzialny za prawidłowość realizacji usługi przewozowej, wtedy takiej sprzedaży towarów nie można uznać za sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju.